Bike Life rekommenderar

Alberto Contador i med den rosa ledartröjan i Giro d'Italia 2011

Foto: Luca Volpi, CC BY–SA 3.0

#FightForPink: Officiell startlista till Giro d’Italia

Det är dags för 2016 års upplaga av Giro d'Italia. Inför den första av årets Grand Tours ger vi er den offentliga startlistan för samtliga deltagande lag. En svensk finns med, Tobias Ludvigsson som kör för Team Giant–Alpecin.

AG2R–La Mondiale

1. Domenico Pozzovivo (Italien)
2. Guillaume Bonnafond (Frankrike)
3. Axel Domont (Frankrike)
4. Hubert Dupont (Frankrike)
5. Patrick Gretsch (Tyskland)
6. Hugo Houle (Kanada)
7. Blel Kadri (Frankrike)
8. Matteo Montaguti (Italien)
9. Jean-Christophe Péraud (Frankrike)

Astana Pro Team

11. Vincenzo Nibali (Italien)
12. Valerio Agnoli (Italien)
13. Eros Capecchi (Italien)
14. Jakob Fuglsang (Danmark)
15. Tanel Kangert (Estland)
16. Bakhtiyar Kozhatayev (Kazakstan)
17. Davide Malacarne (Italien)
18. Michele Scarponi (Italien)
19. Andrey Zeits (Kazakstan)

Bardiani–CSF

21. Stefano Pirazzi (Italien)
22. Simone Andreetta (Italien)
23. Paolo Simion (Italien)
24. Nicola Boem (Italien)
25. Francesco Bongiorno (Italien)
26. Giulio Ciccone (Italien)
27. Sonny Colbrelli (Italien)
28. Mirco Maestri (Italien)
29. Nicola Ruffoni (Italien)

BMC Racing Team

31. Manuel Senni (Italien)
32. Darwin Atapuma (Colombia)
33. Alessandro De Marchi (Italien)
34. Silvan Dillier (Schweiz)
35. Stefan Küng (Schweiz)
36. Daniel Oss (Italien)
37. Manuel Quinziato (Italien)
38. Joey Rosskopf (USA)
39. Rick Zabel (Tyskland)

Cannondale Pro Cycling

41. Rigoberto Urán (Colombia)
42. Andre Fernando S Martins Cardoso (Portugal)
43. Simon Clarke (Australien)
44. Joseph Lloyd Dombrowski (USA)
45. Davide Formolo (Italien)
46. Moreno Moser (Italien)
47. Ramunas Navardauskas (Litauen)
48. Alberto Bettiol (Italien)
49. Nathan Brown (USA)

Etixx–Quick-Step

61. Marcel Kittel (Tyskland)
62. Gianluca Brambilla (Italien)
63. David de la Cruz Melgarejo (Spanien)
64. Bob Jungels (Luxemburg)
65. Fabio Sabatini (Italien)
66. Pieter Serry (Belgien)
67. Matteo Trentin (Italien)
68. Carlos Verona Quintanilla (Spanien)
69. Łukasz Wiśniowski (Polen)

FDJ

71. Arnaud Démare (Frankrike)
72. Arnaud Courteille (Frankrike)
73. Mickaël Delage (Frankrike)
74. Murilo Antonio Fischer (Brasilien)
75. Alexandre Geniez (Frankrike)
76. Ignatas Konovalovas (Litauen)
77. Olivier Le Gac (Frankrike)
78. Marc Sarreau (Frankrike)
79. Benoït Vaugrenard (Frankrike)

Gazprom–Rusvelo

81. Alexandr Kolobnev (Ryssland)
82. Aleksey Rybalkin (Ryssland)
83. Artur Ershov (Ryssland)
84. Sergey Firsanov (Ryssland)
85. Alexander Foliforov (Ryssland)
86. Artem Ovechkin (Ryssland)
87. Ivan Savitsky (Ryssland)
88. Alexander Serov (Ryssland)
89. Andrey Solomennikov (Ryssland)

IAM Cycling

91. Heinrich Haussler (Australien)
92. Matthias Brändle (Österrike)
93. Leigh Howard (Australien)
94. Roger Kluge (Tyskland)
95. Matteo Pelucchi (Italien)
96. Stefan Denifl (Österrike)
97. Lawrence Warbasse (USA)
98. Marcel Wyss (Schweiz)
99. Vegard Stake Laengen (Norge)

Lampre–Merida

100. Diego Ulissi (Italien)
101. Valerio Conti (Italien)
102. Roberto Ferrari (Italien)
103. Ilia Koshevoy (Vitryssland)
104. Sacha Modolo (Italien)
105. Matej Mohoric (Slovenien)
106. Manuele Mori (Italien)
107. Przemyslaw Niemiec (Polen)
109. Simone Petilli (Italien)

Lotto–Soudal

111. Tim Wellens (Belgien)
112. Lars Ytting Bak (Danmark)
113. Sean De Bie (Belgien)
114. André Greipel (Tyskland)
115. Adam Hansen (Australien)
116. Pim Ligthart (Nederländerna)
117. Maxime Monfort (Belgien)
118. Jürgen Roelandts (Belgien)
119. Jelle Vanendert (Belgien)

Movistar Team

121. Alejandro Valverde Belmonte (Spanien)
122. Andrey Amador Bikkazakova (Costa Rica)
123. Carlos Alberto Betancur Gomez (Colombia)
124. José Herrada Lopez (Spanien)
125. Javier Moreno Bazan (Spanien)
126. Jose Joaquin Rojas Gil (Spanien)
127. Rory Sutherland (Australien)
128. Jasha Sütterlin (Tyskland)
129. Giovanni Visconti (Italien)

Nippo–Vini Fantini

131. Damiano Cunego (Italien)
132. Giacomo Berlato (Italien)
133. Alessandro Bisolti (Italien)
134. Grega Bole (Slovenien)
135. Riccardo Stacchiotti (Italien)
136. Iuri Filosi (Italien)
137. Eduard Michael Grosu (Rumänien)
138. Genki Yamamoto (Japan)
139. Gianfranco Zilioli (Italien)

Orica–GreenEDGE

141. Johan Esteban Chaves Rubio (Colombia)
142. Sam Bewley (Nya Zeeland)
143. Caleb Ewan (Australien)
144. Michael Hepburn (Australien)
145. Damien Howson (Australien)
146. Luka Mezgec (Slovenien)
147. Ruben Plaza Molina (Spanien)
148. Svein Tuft (Kanada)
149. Amets Txurruka (Spanien)

Southeast–Venezuela

211. Filippo Pozzato (Italien)
212. Julen Amezqueta Moreno (Spanien)
213. Manuel Belletti (Italien)
214. Liam Bertazzo (Italien)
215. Matteo Busato (Italien)
216. Cristian Rodriguez Martin (Spanien)
217. Jakub Mareczko (Italien)
218. Daniel Martínez (Colombia)
219. Eugert Zhupa (Albanien)

Team Dimension Data for Qhubeka

51. Igor Anton Hernandez (Spanien)
52. Omar Fraile Matarranza (Spanien)
53. Songezo Jim (Sydafrika)
54. Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eritrea)
55. Kristian Sbaragli (Italien)
56. Kanstantsin Siutsou (Vitryssland)
57. Jay Robert Thomson (Sydafrika)
58. Johann Van Zyl (Sydafrika)
59. Jacobus Venter (Sydafrika)

Team Giant–Alpecin

151. Tom Dumoulin (Nederländerna)
152. Nikias Arndt (Tyskland)
153. Bert De Backer (Belgien)
154. Chad Haga (USA)
155. Ji Cheng (Kina)
156. Tobias Ludvigsson (Sverige)
157. Georg Preidler (Österrike)
158. Tom Stamsnijder (Nederländerna)
159. Albert Timmer (Nederländerna)

Team Katusha

161. Ilnur Zakarin (Ryssland)
162. Maxim Belkov (Ryssland)
163. Pavel Kochetkov (Ryssland)
164. Vyacheslav Kuznetsov (Ryssland)
165. Anton Vorobyev (Ryssland)
166. Alexander Porsev (Ryssland)
167. Egor Silin (Ryssland)
168. Rein Taaramäe (Estland)
169. Alexey Tsatevich (Ryssland)

Team LottoNl–Jumbo

171. Steven Kruijswijk (Nederländerna)
172. Enrico Battaglin (Italien)
173. Moreno Hofland (Nederländerna)
174. Twan Castelijns (Nederländerna)
175. Martijn Keizer (Nederländerna)
176. Primoz Roglic (Slovenien)
177. Bram Tankink (Nederländerna)
178. Maarten Tjallingii (Nederländerna)
179. Jos van Emden (Nederländerna)

Team Sky

181. Mikel Landa Meana (Spanien)
182. Ian Boswell (USA)
183. Philip Deignan (Irland)
184. Sebastian Henao Gomez (Colombia)
185. Mikel Nieve Ituralde (Spanien)
186. Christian Knees (Tyskland)
187. David Lopez Garcia (Spanien)
188. Nicolas Roche (Irland)
189. Elia Viviani (Italien)

Tinkoff Team

191. Rafał Majka (Polen)
192. Manuele Boaro (Italien)
193. Pavel Brutt (Ryssland)
194. Jesus Hernandez Blazquez (Spanien)
195. Jay McCarthy (Australien)
196. Pawel Poljanski (Polen)
197. Ivan Rovny (Ryssland)
198. Evgeny Petrov (Ryssland)
199. Matteo Tosatto (Italien)

Trek–Segafredo

201. Ryder Hesjedal (Kanada)
202. Eugenio Alafaci (Italien)
203. Jack Bobridge (Australien)
204. Fabian Cancellara (Schweiz)
205. Marco Coledan (Italien)
206. Laurent Didier (Luxemburg)
207. Giacomo Nizzolo (Italien)
208. Boy van Poppel (Nederländerna)
209. Riccardo Zoidl (Österrike)

 

LÄS MER:

Bike life | www.bike-life.se | Giro d'Italia 2013 | Foto: Matteo Reccagni

Giro d’Italia 2015: Promo ufficiale

► Abstinensen över de stora loppen är redan i full gång. Blodet…

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

LÄS MER:

Bike life | www.bike-life.se | Giro d'Italia 2013 | Foto: Matteo Reccagni

Giro d’Italia 2015: Promo ufficiale

► Abstinensen över de stora loppen är redan i full gång. Blodet…