Warning: file_get_contents(/home/u/u3284671/www/_productFeeds/data/adtraction_bokus_productFeedCategorised_bikelife.json): failed to open stream: No such file or directory in /home/bikelife/public_html/wp-content/themes/bike-life-black-edition-v.1.0/single-default.php on line 4

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bikelife/public_html/wp-content/themes/bike-life-black-edition-v.1.0/single-default.php on line 6
Selvage riding denim från Upright Cyclist är ett par herrjeans anpassade för cyklister.

Upright Cyclist levererar jeanstyg herrar

Det finns ett problem med cykelkläder. Är de anpassade för cykling så är de nästan uteslutande också gjorda i lycra, sitter som ett korvskinn och har en massa funktionella detaljer. Och det är inget fel i det, tänkte Philip Siegerts. Det är fantastiskt att det finns sådana plagg. Problemet är bara att de också är gjorda för att se snabba ut. Så han skapade Upright Cyclist.

Det är inte det att det är något fel med snabba cykelkläder heller, tänkte Philip Siegerts ännu en gång. Men de flesta cykelkläder är definitivt inte designade för att kunna användas på restaurangen, på affärsmötet, i skolan eller ens i den lokala mataffären. Så var hittar man då kläder som är funktionella, men som samtidigt är snygga och fungerar i det vardagliga livet? Kläder som förutom att vara snygga, även effektivt står emot regn, vind och väder – samtidigt som de är praktiska nog att inte vara för stora när de behöver vara tajta, och inte för små när utrymmet behövs. Svaret på frågan var enkelt. De finns inte. Eller snarare fanns. För det var just med dessa aspekter i bakhuvudet som Philip startade Upright Cyclist; allt med en önskan om att göra det roligt och enkelt att välja cykeln istället för bilen.

När det gäller byxor anpassade för cykling har det varit tämligen enkelt att hitta plagg uppsydda för kvinnor (läs mer om RYB Denim och Iladora). Men när det gäller byxor för män har det varit snålare med utbudet. Men här har vi äntligen ett par jeans som vi gillar. Upright Cyclist från Boulder i Colorado har tagit fram ett par byxor som klarar av de krav som Philip Siegerts hade. De ska vara anpassade för cykling i alla väder, de ska ha detaljer som gör det säkrare att cykla, och de ska ge tillräcklig frihet för att kunna sträcka lite på sig.

Bak på insidan av byxbenen på Selvage Riding Denim från Upright Cyclist sitter en reflexstrap för att ge övriga trafikanter en chans att upptäcka cyklisten framför i god tid.

Så med Selvage Riding Denim har Upright Cyclist skapat en byxa som mer än väl fyller de hål som tidigare har funnits i kollektioner för män. Högerbenet är lätt att vika upp för att undvika att det smutsas ner av kedjan och fastnar i stora klingan fram. Samtidigt har bakstycket på insidan av båda byxbenen fått sig en reflex-rand som hjälper till att göra cyklisten synlig även i mörker. De reflekterande detaljerna går igen även längre upp på byxorna, på såväl myntfickan som på båda bakfickorna sitter en smal linje som fungerar som reflex. Ytterligare ett problem för cyklister är den berömda synligheten av stjärtskåran när vi böjer oss framåt över styret. Inte alltid helt rolig att visa upp, så det löste Upright Cyclist genom att helt enkelt göra baksidan på byxorna några centimeter högre. En kilformad extra tygbit i grenen gör dessutom cyklingen både skönare och mer hållbar, då byxorna inte slits lika lätt.

Jeansen är till helt producerade i USA, och denimtyget består till 93 %  av bomull, 6 % polyester och 1 % spandex. Upright Cyclist leverar till ett stort antal länder, däribland Sverige. Priset ligger för närvarande på 159 dollar, vilket motsvarar knappt 1100 svenska kronor.

 

LÄS MER:

Bil på väg

Köpguide: Cykelhållare till bil

► Fördelen med att ha cyklar och cykling som intresse är…

Rapha 12 Hills 2016 i Jönköping

Rapha 12 Hills gör comeback

► Förra årets succé, Rapha 12 Hills, kommer tillbaka till…

Rapha Collection 2016

Rapha Collection 2016: ”Vi har tagit lärdomar från Team Sky”

► För åkarna längst fram i klungan – och för den vanliga…

Tour de France 2005 – MIPS®

Så fungerar MIPS® i dagens hjälmar

► I en artikel om cykelhjälmar kan det nästan kännas fånigt att…

LÄS MER:

Bil på väg

Köpguide: Cykelhållare till bil

► Fördelen med att ha cyklar och cykling som intresse är…

Rapha 12 Hills 2016 i Jönköping

Rapha 12 Hills gör comeback

► Förra årets succé, Rapha 12 Hills, kommer tillbaka till…

Rapha Collection 2016

Rapha Collection 2016: ”Vi har tagit lärdomar från Team Sky”

► För åkarna längst fram i klungan – och för den vanliga…

Tour de France 2005 – MIPS®

Så fungerar MIPS® i dagens hjälmar

► I en artikel om cykelhjälmar kan det nästan kännas fånigt att…